Beogradska premijera Balkan Dance Project Vol. 3

Udruženje profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije, Institut za umetničku igru Beograd (Srbija), Tanzelarija udruženje za promociju savremenog plesa iz Sarajeva (Bosna i Hercegovina) i Festival Velenje (Slovenija) Vas pozivaju na beogradsku premijeru plesne predstave Balkan Dance project Vol. 3 (BDP) koja će biti izvedena 4. decembra s početkom u 20.00 časovana sceni Madlenianum opere i teatra.

To je četvrto pojavljivanje pred publikom plesnih ostvarenja ove institucije, za koju se može reći da uspešno ostvaruje svoju misiju sledeći zacrtan credo povezavanja mladih umetnika s prostora Balkana radi podsticanja saradnje, razmene iskustava i unapređivanja ličnog i opšteg nivoa znanja u oblasti umetničke igre, kao i pridobijanja nove publike i popularisanja ove umetnosti.

Prvi deo večeri pripada delu pod nazivom Sablazan u dolini Šentflorijanskoj, rađenom prema farsi slovenačkog pisca Ivana Cankara koji je uz pesnika France Prešerna ikona slovenačke ne samo književnosti. Po širini zapažanja, izražavnja, otkrivanja licemerja, gramzivosti pojedinaca tadašnjeg slovenačkog društva može stati rame uz rame uz srpskog komediografa Branislava Nušića.

Šta se dešava kada u rajsku dolinu učmalu od samozadovoljstva, prekrivenom izmaglicom prašine, odvojenom paukovom mrežom od traganja za smislom života bane sablazan sva od sjajnih boja života, strasti, ljubavi, izazova… kao tektonska kataklizma izbacuje na površinu sve samoljublje, laž, dvojni moral, pohlepu tako brižljivo skrivene pod plaštom nedužnosti i poštenja. Ništa. Sablazan je kao uragan protutnjala preko doline za trenutak uzvitlavši prašinu lekcijom koja nije shvaćena. Nepogoda je prošla, hvala Bogu, sve će opet bizi po starom.

Koreografija Aleksandar Ilić, režija Aleksandar Nikolić; muzička obrada Studio Lana – Lana Toković; kostim i scenografija Melisa Musić i Neira Sinanbašić.

U drugom delu igrači će izvesti koreografiju Ivane Hadžihasanović (asistent koreografa Svea Thalia Ćatić) prema posthumno objavljenom delu našeg Nobelovca Ive Andrića Znakovi pored puta. To je plesno tumačenje univerzalne priče o ljudskoj sudbini i večitoj borbi čoveka sa samim sobom, i stalnoj tajnoj strepnji: ima li života posle. Priča o suštini ličnog malog kosmosa, koji čini porodica, tradicija, savremeno doba kome prete nerazumljive sile i žudnja za sopstvenim ispunjenim životom, ispričana je savremenim plesnim izrazom.

Kostime je kreirala Janja Stjepić; dramaturški koncept Mirjana Blažević Lešić; scenska realizacija Zoran Lečić; narator Miki Trifunov; muzička obrada Studio Antika.

Treće delo je koreografija Igora Kirova koji je inspirisan lepotom tradicionalne muzike ispevao plesnu odu ljubavi, nostalgije, čežnje i dobrote… Muzička podloga ovog komada koji nosi naziv kultne pesme Što te nema odredila je setan pa ipak radostan karakter dela u kome sevdah bosansko-hercegovačke melodije smenjuje temperamenat i prigušena tuga romske romanse.

Kostimograf Janja Stjepić; muzika (pesme) Amira Medunjanin, Božo Vrećo, Marko Luis.

U sva tri komada učestvuju isti igrači: Mojca Majcen (Slovenija), Ema Janković (Hrvatska), Zulejha Kečo, Branko Mitrović (Bosan i Hercegovina), Luka Živković i Jakša Filipovac (Srbija).

Balkan Dance Project (BDP) je međunarodna plesna platforma koja okuplja mlade, uspešne i perspektivne koreografe, plesače i druge umetnike iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Srbije i Hrvatske. Projekat povezuje umetničke stvaraoce iz različitih država sa zajedničkim kulturnim nasleđem, radi jačanja dijaloga među kulturama jezikom umetnosti. Pored zbližavanja i povezivanja i kulturne razmene, BDP ima za cilj razvoj moderne, odnosno savremene umetničke igre u široj regiji, predstavljanje plesnih produkcija u manjim mestima, i edukacuju mlade publike. Misija BDP je da ojača plesnu scenu regiona da je spoji i poveže stvarajući platformu za razmenu ideja poslenika umetničke igre. BDP povezuje zemlje s jedinstvenim kulturnim identitetom prenoseći svoje ideje univerzalnim jezikom plesa.

Osnivači Balkan Dance Projecta su Festival Velenje, Igor Kirov, koreograf i direktor baleta HNK Split, Aleksandar Ilić, koreograf i prvi solista baleta Narodnog pozorišta Beograd, i umetnički direktor Belef Festivala i Mojca Majcen baletska umetnica.

Začetnik BDP bila je 2013 godine, plesna predstava He, he, helium po motivima istoimene pesme Sarajevske spisateljice Adise Bašić u koreografiji Igora Kirova; zatim 2015 godine BDP Vol. 1 sledi s koreografijama Reminiscencija Aleksandra Ilića i Priče Igora Kirova; 2016 godine BDP Vol. 2 nastavlja rad sa predstavom diptihom The Cube Untold u koreografiji Igora Kirova i Po sonetima Aleksandra Ilića i Natalie Iwaniec.

Sve tri produkcije uspešno su  gostovale u teatrima Slovenije, Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.

Karte po ceni od 600 dinara možete rezervisati i poručiti pozivom na telefon 062 107 29 09.

Dizajn plakata Zoran Lešić.